Ricky Gervais: Supernature

R

Jako dlouholetý fanoušek britského ostrostřelce Rickyho Gervais jsem nemohl chybět na jeho historicky prvním živém vystoupení v Praze. Zavítal sem s novým standupem Supernature, v němž se bez zábran věnuje všemožným společenským tématům. Což je velmi mírně řečeno. Úmyslně je nevypisuju, protože by to – vytrženo z kontextu – jednak nedávalo smysl, a pak by mohl neznalý nabýt dojmu, že na podobnou show můžou chodit jen dementi. 😀

Rickyho předskokan – Sean McLoughlin – byl celkem fajn a svých 20 minut dal s přehledem.

Ricky přišel zhruba ve 20:10 a následujících 80 minut jel ve svém klasickém buldozer stylu. Milý, arogantní, útočný a zkoumající, kam se dá s humorem zajít, než sál vydá nesouhlasné mručení. Ukázalo se, že české publikum (s mnoha návštěvníky z okolních zemí) snese opravdu hodně, byť v jedné části už i skalní fanoušci v řadě za mnou vydávali spíš jen poslušné uchechtnutí, namísto předchozího řehotu a potlesku.

Tahle část byla navíc okořeněna protestním vystoupením dámy v první řadě, které se nelíbilo právě diskutované téma (ne, nechtějte vědět jaké). Ricky se zpočátku nedal rozhodit a odpálkoval ji, nicméně dáma nepřestávala hrozit prstíkem a byla nakonec vyvedena ze sálu. V tu chvíli celá show mírně ztratila tah, protože Gervais, jinak suverénní a mile arogantní, náhle vypadal trochu ustaraně. Poté, co se z předsálí ozval dámy výkřik, bylo v sále asi vteřinu úplné ticho. Ricky už se do tempa úplně nevrátil a po chvíli se začal věnovat osvědčenému/staršímu materiálu, který našinec znal z dřívějších vystoupení či z talkshow.

Během tohoto intermezza se vytrousilo ze sálu i pár lidí, což ale není na škodu. Je to spíš takový Rickyho trademark. Nejinak to má třeba i Jimmy Carr. 😀

Posledních 10 minut pak už komik sledoval hodinky, což náladě v sále nepřidalo. Zničehonic potom zaznělo „You’ve been amazing, thank you!“ a zmizel z podia.

Vzhledem k vyprodanému sálu jsem nečekal na přídavek a zmizel dřív, než vypukla odchozí apokalypsa. Přídavek byl – dle všeho – více než slušný.

V každém případě to byl zážitek – spousta břitkého i útočného humoru, velmi nekorektního, rychle mluvící Gervais, kulometná palba a u většiny případů skvěle postavená pointa. Nicméně tohle představení dle mého neobstojí s jeho předcházejícím Humanity, které se mi zdálo výrazně uvolněnější a lepší. Rozdíl ovšem mohl být způsoben testováním a laděním aktuálního materiálu.

Nicméně i tak bych hodnotil 8/10 a těším se na repete. Práva na show totiž koupil Netflix, takže někdy během příštího roku si to dám znovu. A rád. 🙂

Napsal: KFL